دات نت نیوک
Menu

سیمای شهر

شهر جدید هشتگرد

 

در راستای سیاست های دولت و در جهت تحقق اهداف ایجاد شهرهای جدید و در زمینه حل مساله مسکن گروه هـای متوسط و کم درآمد و همچنین بـا توجه به ضرورت تسریع در واگذاری زمین به تعاونی های مسکن در چارچوب سیاست های فوق و نیز نقشی که شهرهای جدید در دست احداث در این میـان به عهده دارند  طرح مطالعاتی و مکان یابی شهر جدید هشتگرد در سال 1366 انجام شد و اقدامات اجرائی ساخت آن در بزرگراه غرب کشور در سـال 1368 در زمینی با مساحت تقریبی و حرایم 10000 هکتار در هفت فاز اجرائی آغاز گردید که از این میزان 4320 هکتار جهت احداث فازهای هفت گانه مورد مطالعه قرار گرفته و طرح تفصیلی آن با سقف جمعیتی 670 هزار نفر در افق طرح مورد تصویب شورایعالی معماری و شهرسازی قرار گرفت.   شهر جدید هشتگرد در غرب استـان تهران و در میـانه راه کرج قزوین واقع شده و فاصله آن با تهران، کرج و قزوین به ترتیب65 ، 25 ، 75 کیلومتر است.

واگذاری بعضی از اراضی شهرهای جدید به تعاونی ها در چارچوب سیاست های جدید دولت و وزارت راه و شهرسازی و تولید انبوه مسکن ایجاب می کند که زمین در قطعات بزرگ به متقاضیان واگذار شود. این سیاست علاوه بر تامین اهداف دولت و وزارت راه و شهرسازی با توپوگرافی خاص و اراضی پر شیب شهر جدید نیز سازگاری بیشتری دارد.

عمده ترین عواملی که در انتخاب شهر جدید هشتگرد مد نظر بوده عبارتند از:

  • فاصله بهینه شهر جدید با کلانشهرهای تهران و کرج
  • وجود زمین های مناسب غیر کشاورزی با مالکیت عمومی
  • شیب قابل قبول جهت شهرسازی و خاک مناسب جهت استقرار سازه های بلند
  • دسترسی مناسب به منابع آب (سد طالقان و منابع آبهای زیرزمینی)
  • وضعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب  

 

شهر جديد هشتگرد يكي از شهرهاي استان البرز است.اين شهر در مجاورت شهر هشتگرد قرار داد  و در سال هاي اخير بنا نهاده شده است . از نظر تقسيمات كشوري ، شهري مجزا از هشتگرد بوده و در بخش مركزي شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفته است.

 

موقعیت

شهر جدید هشتگرد در دامنه جنوبی کوههای البرز و حاشیه شمال کویر مرکزی ایران واقع شده و از لحاظ آب و هوایی، بین اقلیم کوهستانی و آب و هوای نیمه خشک و خشک داخلی قرار گرفته است، از نظر طبقه بندی کلی آب و هوای این منطقه از نوع مدیترانه ای است.

شهر جدید هشتگرد از نظر جغرافیایی در غرب استان تهران در ارتفاع 1310 تا 1610 متر از سطح دریا و بین طولهای جغرافیایی 50 درجه و 25 دقیقه و 50 درجه و 55 دقیقه و عرضهای 35 درجه و 45 دقیقه و 26 درجه و 5 دقیقه قرار دارد.

دشت هشتگرد کلاً دارای زمستانهای سرد و تابستانهای گرم و خشک می باشد، امـا میزان گرما در همه نقاط دشت یکسان نبوده و از میزان آن در نواحی کوهستانی کاسته می گردد.

مطالعات مکان یابی شهر جدید هشتگرد در سال 1366 به مهندسین مشاور واگذار گردید، نتیجه مطالعـات ضرورت توسعه ناپیوسته تهران بزرگ را تاکید نمود و محور تهران قزوین به عنوان اولین اولویت و مستعدترین محور توسعه تشخیص داده شد.

مختصات

شرقي 50.44

شمالي 35.58

يو. اتي ام 3937510449262

35N degrees    بزرگنمايي 5  مقياس    1:300000  +_

 

اطلاعات كلي

كشور: ايران

استان: البرز

شهرستان: ساوجبلاغ

بخش : مركزي

 

جغرافياي طبيعي

ارتفاع از سطح دريا 1310 تا 1610 متر

آب و هوا

ميانگين دماي سالانه در زمستان (10-) درجه سانتيگراد و در تابستان : (40) درجه سانتي گراد

ميانگين بارش سالانه 300 ميليمتر

اطلاعات شهري

پيش شماره شهري : 0264426 

 

 

مساحت شهر :

مساحت شهر به تفکیک فاز ها.pdf

 فاز 1.pdf

 فاز2.pdf

 فاز 3.pdf

 فاز 4.pdf

 فاز 7.pdf