دات نت نیوک
Menu

متروی شهری

مترو شهر جدید هشتگرد

بر اساس مطالعات انجام شده توجیه فنی ، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پروژه مترو شهر جدید هشتگرد نه تنها از دیدگاه اقتصادی توجیه اساسی دارد، بلکه منافع اقتصادی و اجتماعی فراوانی را برای این شهر در بر دارد که ارزش استفاده از وقت و زمان برای مسافران یکی از این فواید است. احداث مترو کرج_شهر جدید هشتگرد، متوسط زمان سفر به کرج و تهران را در شرایط موجود حداقل نیم ساعت کاهش میدهد. لذا با توجه به این مهم پروژه فوق موجب صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه حمل و نقل خواهد شد و علاوه بر آن به جهت ارزیابی مزایای ویژه انتخاب سیستم حمل و نقل ریلی توسط مردم موجب کاهش در هزینه و مزیت استفاده از سایر گونه های دیگر حمل و نقل می گردد.

قطار شهری مهر شهر -شهر جديد هشتگرد

شهر جديد هشتگرد با توجه به موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي مي تواند بر ساماندهي جمعيتي و جلوگيري از گسترش بدون برنامه كلان شهر كرج و تهران بسيار موثر باشد . اما اين اهداف زماني تحقق مي يابد كه تسهيلات و امكانات مناسبي براي تمايل شهروندان نسبت به اسكان در اين شهر جديد فراهم آيد. يكي از امكانات مهم و موثري كه مي توان به آن اشاره كرد چگونگي دسترسي به سيستم حمل و نقل سريع ريلي (قطار سريع السير) ، يكي از شبكه هاي دسترسي است كه جذابيت سكونت در اين شهر را افزايش مي دهد با توجه به مطالب فوق و در راستاي اهداف عالي ، شهر جديد هشتگرد بزرگترين شهر جديد كشور محسوب مي شود به طوري كه در آينده جمعيتي بالغ بر 670 هزار نفر را در خود جاي خواهد داد ، لذا مطالعه يكي از مهمترين پروژه هاي مدرن روز در بحث حمل و نقل (قطار سريع السير) آغاز شد و امضاي قرارداد احداث قطار سريع السير منعقد گرديد.

براساس مطالعات انجام شده توجيه فني ، اقتصادي ، اجتماعي و زيست محيطي پروژه مترو شهر جديد هشتگرد نه تنها از ديدگاه اقتصادي توجيه اساسي دارد. بلكه منافع اقتصادي و اجتماعي فراواني را براي اين شهر در پي دارد كه ارزش استفاده از وقت و زمان زماني براي مسافران يكي از اين فوايد است. احداث متروي مهرشهر - شهر جديد هشتگرد متوسط زمان سفر به كرج و تهران را در شرايط موجود حداقل نيم ساعت كاهش مي دهد ، لذا با توجه به اين مهم پروژه فوق موجب صرفه جويي در زمان و كاهش هزينه حمل و نقل خواهد شد و علاومه بر آن به جهت ارزيابي مزاياي ويژه انتخاب سيستم حمل و نقل ريلي توسط مردم موجب كاهش در هزينه و مزيت استفاده از ساير گونه هاي ديگر حمل و نقل مي گردد.

امتیاز سیستم قطار برقی
  • ایمنی
  • مناسب ترین از نظر زیست محیطی
  • سرعت
  • اقتصادی
  • راحتی

مشخصات قطار سریع السیر مهر شهر - شهر جدید هشتگرد

مشخصات مسیر

موقعیت مسیر

حاشیه شمالی آزاد راه ک...اصله 45 تا متری از محور

طول مسیر

26.5 کیلومتر

حداکثر شیب طولی

12.5 در هزار

نوع روسازی

بالاستی

مشخصات قطار

ترکیب حداکثر هر قطار

یک لکوموتیو + 10 واگن دو طبق + یک لکوموتیو

نوع و قدرت لکوموتیو و سیستم اتصال

برقی با اتصال بالاسری - 3200 کیلو وات

ریل و تراورس

بتنی پیش تنیده UIC60

حداکثر سرعت قطار

140 کیلومتر در ساعت

حداقل سر فاصله زمانی حرکت قطارها

10 دقیقه (برای سال افق طرح)

زمان مسافرت با سرعت متوسط 100 کیلومتر

15 دقیقه

ظرفیت جابجائی مسافر در روز برای سال افق 1402

73500 نفر(رفت و برگشت)

ابنیه طرح

گالری امامزاده محمد

400 متر- عبور از زیر خیا...و خیابان 45 متری پونه

گالری بهارستان

2000 متر - با توجه به شر...رافی و رعایت شیب حداکثر

پلهای تقاطع ها و رودخانه ها

22 دستگاه

گالری سوپا

بطول تقریبی 300 متر

اعتبار کل تا پایان پروزه

2580 میلیارد ریال